Wzór na poszewkę na poduszkę - warkocz + muszelki

22:37

Cześć!

Dzisiaj kolejny wzór na druty - warkocz + muszelki, wyliczony na poszewkę na poduszkę o rozmiarach 40x40 cm - oczywiście jeśli wybierzecie włóczkę Puchatek i druty 7 :)

Przy innej włóczce i innej grubości drutów wzór będziecie musiały wyliczyć jeszcze raz. Polecam go każdemu, nie tylko wprawionym w boju dziewiarkom (uwielbiam to słowo :D ). Jest bardzo prosty, przyjemny, a przede wszystkim świetnie się prezentuje. Jak widać, wzór nie zawsze musi być bardzo trudny, aby był ładny. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jedyną trudność może jedynie sprawiać podział wzoru na dwie części (muszelki i warkocz), które powtarzają się w różnych cyklach. Dlatego też schemat składa się z dwóch tabelek. Jeśli tylko będziecie uważnie zapisywać przerobione rzędy, na pewno nie będziecie miały żadnych problemów z tym wzorem. Wzór wyliczony jest na 66 oczek, wszystkie szczegóły zawarte są w dokumencie. Pamiętajcie, by rozpocząć i zakończyć robótkę ściągaczem lub "rameczką" oraz zrobić dziurki na guziki :) Na drutach 7 wyszło mi 213 rzędów (razem ze ściągaczami po obydwóch stronach).
Skończona poszewka zrobiona według schematu powinna wyglądać tak:

poszewka na poduszkę, knit pillow, na drutach, warkocze, wzór, schemat

poszewka na poduszkę, knit pillow, na drutach, warkocze, wzór, schemat

poszewka na poduszkę, knit pillow, na drutach, warkocze, wzór, schemat

Chyba nie mam więcej uwag dotyczących schematu, dlatego proszę, częstujcie się :) Mam nadzieję, że spodoba Wam się ten wzór i wykorzystacie go, tworząc swoje robótki. Pamiętajcie, że na blogu możecie znaleźć także inne wzory na druty: warkocz podwójny+kłos, małe warkocze oraz rozdzielające się warkocze+ryż perłowy. Wszystkie do pobierania i dziergania!
docs.google.com/uc?export=download&id=0BzCazdGI2YAjMk9oampaZnE5MHc
Dzisiaj zbytnio się nie rozpisuję, ponieważ mam jeszcze bardzo dużo filcowego szycia przewidzianego na dziś, choć jego największą część przewidziałam oczywiście na skoki narciarskie :P Dlatego życzę miłego weekendu i do następnego!

Zobacz również

6 komentarzy

 1. Czekamy z niecierpliwością, na te cudeńka z filcu :)) ja też swoje działa tworzę oglądając "coś" wtedy zawsze mam wytłumaczenie, że nie siedzę i nie gapię się bezczynnie w telewizor ;))

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za ten schemat, zaczynam dziergać poszewkę wg Twoich wskazówek. Gdy skończę, wstawię zdjęcia i odnośnik do Ciebie na swoim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję bardzo za schemat, będę się brała za swoje pierwsze rękodzieło. Mam jednak kilka pytań. Jak zrobić rameczkę na początku i końcu poszewki oraz jak zrobić dziurki na guziki? Czy do tego typu poszewki nadawałby się sznurek bawełniany? Jeśli tak to bardzo proszę o informację jakiej grubości. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc :) Mówiąc o rameczce, miałam na myśli kilka oczek dżersejowych na początku i na końcu rzędu (ja zwykle robię po 3-5 takich oczek na początku i końcu rzędu). Dzięki temu wszystko ładnie się układa przy szyciu, a i brzeg wychodzi równiutki :) Tak samo zaczynam i kończę robótkę kilkoma rzędami dżerseju. W kwestii dziurek: jeśli robię poszewki z włóczki, wtedy dziurki robię tak, że w jednym rzędzie zamykam oczka, a w następnym rzędzie te oczka dokładam. Trzeba pamiętać, że włóczka się rozciąga, więc dziurka zawsze musi być nieco "za mała". Jeśli chodzi o sznurek, póki co nie mogę zbyt wiele doradzić, ponieważ właśnie jestem w trakcie testowania bawełnianego sznurka. Dopiero jak coś już z niego skończę, będę mogła się wypowiedzieć. Jedno mogę powiedzieć - sznurkiem jestem zachwycona i na pewno parę rzeczy z niego powstanie. Zaczęłam od grubości 3 mm i już wiem, że do wzoru z tego posta jest trochę za gruby. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że ze sznurka robótki są dużo sztywniejsze od włóczkowych i nie poddają się tak łatwo.

   Miłego dziergania! :)

   Usuń
 4. Śliczna poszewka zmotywowała mnie do wykonania jej samodzielnie. Jako że będzie to pierwsze moje dzieło na drutach prosiła bym o pomoc w rozszyfrowaniu jednego zapisu w schemacie. Co znaczy zapis " w rzędach parzystych oczka przerabiane jak powstają ".
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć! Miło mi słyszeć, że mogłam mieć jakiś udział w powstaniu czegoś ładnego spod Twoich rąk :)
   Jeśli chodzi o ten zapis: w rzędach parzystych przerabiasz oczka odwrotnie niż w poprzednim rzędzie nieparzystym, zwracasz po prostu uwagę, jakie oczko masz pod spodem, np. warkocz na prawej stronie robótki robisz z oczek prawych, więc na lewej stronie robótki (czyli w rzędach parzystych) musisz te oczka, które składają się na warkocz przerobić jako oczka lewe. Na lewej stronie robótki nie kombinujesz nic ze wzorem, nie krzyżujesz oczek, tylko jakby kontynuujesz to, co zrobiłaś w poprzednim rzędzie. I tak np. drugi rząd wzoru warkocza będzie wyglądał tak: o. brzegowe + 3 o. prawe + 12 o. lewych + 3 o. prawe + o. brzegowe. Mam nadzieję, że nie zamotałam jeszcze bardziej :)

   Usuń

Polub moją stronę na FB