Wspólnie szyjemy filcowe serduszka na Dzień Matki - odsłona 1

15:41

Witajcie!

Co prawda kwiecień jeszcze się nie skończył, a w powietrzu czuć jeszcze opary wielkanocnej atmosfery (a może nawet atmosfery Bożego Narodzenia skoro pada śnieg), to nie da się ukryć, że zbliża się jeden z najważniejszych dni w roku - Dzień Matki! :) 

Zazwyczaj do różnych okazji staram się podchodzić z wyprzedzeniem, by nie obudzić się w ostatniej chwili w stresie i nie wybierać prezentu w popłochu. Dlatego już dziś przygotowałam dla Was instrukcję krok po kroku jak własnoręcznie uszyć filcowe serduszko dla mamy. Wymyśliłam dwa rodzaje serduszek, jedno pokażę Wam dziś, drugie następnym razem. Wybierzcie to, które bardziej Wam się podoba :) Uszycie takiego serduszka nie jest ani bardzo trudne, ani czasochłonne, a pokazuje obdarowanej osobie, że warto starać się dla niej. Zaczynamy!

DIY diy filc filcowe serduszko, serce z filcu, filcowe serce, zrob to sam, krok po kroku, jak uszyc serce z filcu, jak uszyc z filcu, dzien matki, prezent na dzien matki handmade, mother's day gift, diy felt heart, heart handmade, serce szablon do wydruku, printable felt heart template

Co będzie potrzebne:

- filc w dwóch kolorach;
- niewielki kawałek kolorowego materiału 
  (wielkości ok. 10x10 cm);
- flizelina termoprzylepna (jeśli kolorowy materiał jest cienki
  lub bardzo elastyczny);
- wstążka o szerokości ok. 1 cm i długości ok. 18 cm; 
- nici lub mulina;
- niewielki ozdobny guziczek;
- wypełnienie (np. włóknina silikonowa);
- nożyczki, igła, szpilki, ołówek;
- wydrukowany szablon.

DIY diy filc filcowe serduszko, serce z filcu, filcowe serce, zrob to sam, krok po kroku, jak uszyc serce z filcu, jak uszyc z filcu, dzien matki, prezent na dzien matki handmade, mother's day gift, diy felt heart, heart handmade, how to felt heart

Przystępujemy do działania:

1. Wydrukuj SZABLON FILCOWEGO SERDUSZKA. Jeśli chcesz, możesz zmienić jego rozmiar (serduszko uszyte przeze mnie ma wymiary 10,5 x 9,5 cm). Wytnij zawarte w szablonie elementy i przypnij największe serduszko oraz literki szpilkami do filcu. Średnie serduszko przypnij do kolorowego materiału. Jeśli jest on cienki lub bardzo elastyczny, przed wycięciem z niego średniego serduszka podklej materiał flizeliną. Wytnij dwa duże serduszka, jedno średnie oraz literki. Dla ciekawszego efektu jedno duże serduszko możesz wyciąć nożyczkami w zygzak.
2. Na wewnętrznej stronie dużego wierzchniego serduszka odrysuj ołówkiem najmniejsze serce.
3. Wytnij odrysowane najmniejsze serduszko.
4. Do powstałego wycięcia przyłóż od spodu serce z kolorowego materiału i przyszyj je ściegiem "za igłą".
5. Nad kolorowym sercem ułóż wycięte z filcu literki i umocuj je fastrygą, aby nie zmieniły swojego miejsca. Przyszyj literki ściegiem "za igłą".
6. Wstążkę złóż na pół. Od zgięcia wymierz długość 5,5 cm i w tym miejscu przyszyj ozdobny guziczek. Możesz to zrobić dwiema nitkami muliny, a końcówki związać na wierzchu w niewielką kokardkę.
7. Przygotowaną w ten sposób wstążkę przypnij szpilkami do dużego serca (tylnego) tak, aby wystający wieszaczek miał długość ok. 7 cm.
8. Ułóż duże serca jedno na drugim i zepnij je szpilkami.
9. Zszyj serca ściegiem "dzierganym" (czyli tzw. płotkiem). Ja zszywanie zaczynam od dołu, aby ułatwić sobie późniejsze wypełnianie skrzydełek serca pianką. Nie zeszywaj całego serca, zostaw dziurkę o szerokości ok. 2,5 cm, ale nie odcinaj jeszcze nitki.
10. Wypełnij całe serce włókniną silikonową lub innym wkładem. Możesz użyć do tego ołówka bez grafitu lub długopisu ze skuwką.
11. Zaszyj dziurkę pozostawioną na wypełnienie. Zakończ szew na zapas dwoma supełkami tak, aby nie były widoczne na wierzchu.
12-13. Ciesz się swoim dziełem!

Mam nadzieję, że spodoba Wam się ten szablon i spróbujecie uszyć własne filcowe serduszko dla mamy. Szablon jest darmowy, korzystajcie wc z niego bez obaw. Pamiętajcie jednak, że udostępniam go dla waszego prywatnego użytku, nie zaś do sprzedaży ani szablonu, ani uszytych według niego serduszek.
docs.google.com/uc?export=download&id=0BzCazdGI2YAjbjhXa3FvX1RLdWs
Życzę miłego szycia! Pa! 

Zobacz również

2 komentarzy

  1. Świetne serduszko! Bardzo fajnie wszystko po kolei wyjaśnione i opisane :). Tylko musiałam sprawdzić, które to są te ściegi, bo nie znam odpowiednich nazw :P.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Starałam się, aby było możliwie najdokładniej :) Na zapas dodałam jeszcze inną nazwę ściegu, żeby było łatwiej :) Zapraszam tutaj niedługo, ponieważ pojawi się jeszcze jeden szablon serduszka. Już nad im pracuję :)

      Usuń

Polub moją stronę na FB